طریقه محاسبه میزان نفوذ و تلفات حرارتی ناشی از آن در منازل مسکونی و ارزیابی های اقتصادی

طریقه محاسبه میزان نفوذ و تلفات حرارتی ناشی از آن در منازل مسکونی

پس از محاسبه میزان نفوذ و تعیین سهم آن در انرژی خــانوار در این بـــخش به ارزیابی های اقتصادی انجام درزگیری در منازل مسکونی پرداخته می شود. همانطور که در جدول ۱۰-۱۰ مشاهده می شود در بازه زمانی ۱۰ اسفند ۸۳ لغایت ۱۲ خرداد ۸۴  و با استفاده از ۲۲۷۴ داده ، میزان نفوذ هوا به میزان ۵۷/۳۸ درصد پس از انجام درزگیری کاهش داده شد و همچنین مطابق جدول ۱۰-۱۸ در این بازه سهم نفوذ ۵۸/۲۴ درصد کل انرژی مصرفی خانوار بوده است.

بر اساس گزارش اقتصادی خبرگزاری فارس از شرکت های گاز ۲۵ استان کشور مورخ ۲۱/۳/۸۴، میزان مصرف گاز در کشور در سال ۱۳۸۳، ۸۶ میلیارد و ۷۷۵ میلیون متر مکعب محاسبه شده است. همچنین بر اساس گزارشی از سخنرانی مهندس ملاکی در نخستین همایش صادرات گاز در پایگاه اینترنتی ندای گاز، سهم بخش های مختلف خانگی، تجاری، صنعت و نیروگاه در مصرف گاز کشور به ترتیب در حدود ۳۴ درصد، ۲۸ درصد و ۳۸ درصد می باشد.

با توجه به آمار ذکر شده، حداقل صرفه جویی حاصله از درزگیری با درنظر گرفتن قیمت ۵ سنت برای هر متر مکعب گاز که طبق گفته کارشناسان سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور در ارزیابی های اقتصادی در نظر گرفته می شود، مطابق جدول ۱۱-۱ می باشد.

همانطور که ملاحظه گردید با استفاده از آمار بدست آمده از درزگیری در یک منزل مسکونی در شهر تهران می توان ۸/۵۵۳ میلیارد ریال در یکسال صرفه جویی نمود که این میزان حداقل صرفه جویی می باشد. زیرا اولاً واحد مسکونی مورد ارزیابی قرار گرفته در منطقه شمال شهر تهران می باشد که از لحاظ کیفیت می تواند فرق بسیار زیادی با یک منزل مسکونی در روستاها و یا شهر های دیگر داشته باشد. از این رو تأثیر درزگیری و میزان کاهش نفوذ در یک خانه با کیفیت ساخت کمتر، چشمگیرتر خواهد بود. ثانیاً آمار ثبت شده در این ارزیابی مربوط به پایان فصل سرد (۱۰ اسفند) تا اوایل فصل گرم ( ۱۲ خرداد) در شهر تهران می باشد که آب و هوای بسیار سردی ندارد. ثالثاً مصرف گاز هرساله رو به افزایش است.

با توجه به این شرایط می توان صرفه جویی۸/۵۵۳ میلیارد ریالی را حداقل صرفه جویی سالیانه در کشور دانست. با در نظر گرفتن هزینه متوسط ۶۰٫۰۰۰ ریالی جهت درزگیری یک منزل، با استفاده از این میزان صرفه جویی سالیانه،  هزینه درزگیری ۱۰ میلیون واحد مسکونی بازگردانده می شود. این بدان معناست که حداکثر طی دو سال تمام هزینه ها جهت درزگیری منازل در سطح کشور توسط صرفه جویی حاصله جبران خواهد شد.

مطالب مرتبط:

صفحه نخست

منبع:

شرکت بهینه سازی مصرف سوخت ایران

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *